výpredaj svietidiel

Stupně krytia IP - ako sa v tom vyznať?

01.04.2019

 

Stupeň krytia IP je jedným z najdôležitejších parametrov u každého svietidlá a hovorí nám, ako veľmi je dané svietidlo odolné voči vniknutiu cudzích predmetov (prachu, vody, ...). Krytie IP je dôležité najmä pri výbere osvetlenia do kúpeľne, poprípade záhradného a vonkajšieho osvetlenia, pri ktorých je nutná ochrana svietidlá pred vonkajšími vplyvmi, akými môžu byť rôzne nečistoty, prach a voda. Tento údaj nájdete v našom e-shope u každého svetla, pokiaľ však uvedený nikde nie je, jedná sa o najbežnejší typ krytia IP 20.

 

Stupeň krytia IP sa vyjadruje tzv. IP kódom, ktorý sa skladá jednak zo znaku IP a ďalej dvoch číslic - zatiaľ čo prvá číslica udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov, druhé číslo nám hovorí, ako veľmi je svietidlo odolné voči vniknutiu vody ( vodotesnosť). V tejto tabuľke Vám ponúkame jasný prehľad všetkých možných kombinácií stupňa krytia IP (väčšinou sa však najčastejšie objavujú typy ako IP 20, IP 44, IP 65, atď.):

 

 

Z tejto tabuľky je už viditeľné čo každý konkrétny typ stupňa krytia IP "dokáže" - napr. najbežnejší typ krytia, IP 20 je podľa tabuľky chránené pred nebezpečným dotykom prstom (tzn. nemal by tu byť otvor väčší ako 1,2 x 1,2 cm), ďalej pred nebezpečným vniknutím malých cudzích telies a pokiaľ ide o ochranu pred vniknutím vody, tento typ je bez ochrany.

 

V prípade otázok na tento článok či čokoľvek iné sa neváhajte obrátiť na náš tím Alfa-svietidlá.

Rubriky blogu

MzhlOWFjM